imageimageimageimageimage

Amatorski Teatr Ludowy

Amatorski teatr ludowy został założony w 2007 r. w GCKiS w Kamionce. Pierwszą inicjatywą było widowisko sceniczne pt. ,,A to polska właśnie‘’, oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego ,,WESELE ‘’. Rok 2007 był ogłoszony Rokiem Wyspiańskiego, z tej okazji GCKiS zainicjowało powyższe przedsięwzięcie .
W skład teatru wchodziło wówczas około 20 osób z terenu gminy Ostrów . Teatr ten dał cztery spektakle : w Kamionce , Sędziszowie, Ostrowie i Ropczycach . Poprzez te spektakle spopularyzowano więc dramat ,, WESELE ‘’ wśród mieszkańców gminy Ostrów i powiatu ropczycko-sędziszowskiego . Aktorzy,  amatorzy podczas wspólnych prób i występów bardzo się z sobą zżyli i postanowili kontynuować dalszą działalność .
W 2009 roku zrodził się nowy pomysł wystawienia MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ . było to o wiele trudniejsze wyzwanie , ponieważ wymagało większej liczby osób , większej ilości dekoracji , rekwizytów i kostiumów . Ale i z tym zadaniem pracownicy GCKiS poradzili sobie znakomicie . Po wielu próbach i zmaganiach w 2010 r. odbyła się premiera inscenizacji MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia  Krzyża Św. w Kamionce .
Przedstawienia odgrywane były w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Gromadziły liczną widownie z naszego regionu i dalszych okolic ,  odgrywano je przez trzy kolejne lata.
W 2011 r. wystawione były w Kamionce oraz MGOK w Sędziszowie Młp. Natomiast w 2013 r. grupa teatralna zdecydowała się wyjechać na przeglądy do Pruchnika oraz dwukrotnie do Tarnogrodu (woj. Lubelskie).
Dorośli i dzieci z wielką powagą i skupieniem oglądali kolejne sceny przedstawiające ostatnie chwile życia Jezusa i moment Jego ukrzyżowania oraz zmartwychwstania. Po zakończeniu sztuki nie szczędzono słów podziwu i uznania skierowanych do grających aktorów- amatorów. Wzruszenie wywoływały słowa i gesty, a także piękne kostiumy, bogata scenografia, muzyka i efekty świetlne.
Osoby zaangażowane w to trudne i kosztowne przedsięwzięcie zasługują na wielki szacunek i pochwałę. Poświęcały swój czas, aby uczestniczyć w próbach i występach. Uczniowie szkół średnich, studenci oraz osoby dorosłe byli zdyscyplinowani, odpowiedzialni i starali się, aby autentycznie i z sercem wcielić się w graną postać. W przedstawieniu wystąpiło 30 aktorów, ale w przygotowaniu inscenizacji brały udział osoby, których nie widać na scenie, a którzy dbali o każdy szczegół. Wysiłek i trud złożył się na końcowy efekt, który wyciskał z oczu łzy i pozwolił wiernym przeżyć prawdziwe, duchowe rekolekcje.
Tego typu przedsięwzięcia integrują ludzi zamieszkujących naszą „małą Ojczyznę”, łączą pokolenia i budzą nadzieję na lepsze jutro.
Amatorski teatr ludowy w dalszym ciągu planuje kontynuować swoją działalność .

 

teat-misterium-meki-panskiej

 

realizacja: StudioPixel.eu